Vytápění rodinného domu


Vlastní systém

V panelových domech bývá topení vyřešeno většinou nějakým centrálním zdrojem jako je teplárna, takže nám už stačí jen otočit ventilem na radiátoru a zregulovat si tak teplotu v místnosti. Navíc když máme kolem sebe další sousedy, kteří topí, tak na ohřátí našeho interiéru je třeba o trochu méně energie. U rodinného domu na vesnici se situace znatelně jiná, protože si musíme poradit sami a mít svůj zdroj tepla. Dříve tím byly především kotle na tuhá paliva, přičemž ty dnešní musí splňovat emisní normy.

komín na střeše

Mnoho lidí u nich má už zásobníky, aby nemuseli jednou za pár hodin chodit přikládat. Jsou tu i další alternativy, přičemž konkrétně se podíváme na podlahové vytápění. To se řadí mezi úsporné systémy, protože teplo hezky nahřívá podlahu a následně stoupá až ke stropu. Můžeme tedy stále topit kotlem na tuhá paliva či jinými, ovšem voda nepůjde do radiátorů, ale to potrubí právě v naší podlaze, což poskytuje efektivnější využití tepla.

Topení pod podlahou

Není určeno pouze do nových staveb, protože lze při rekonstrukci postavit i do starší nemovitosti. Vše chce však udělat pořádně, protože když se stane větší problém, tak je zapotřebí rozebrat krytinu a následně rozbít potěr, abychom se dostali až k samotnému potrubí, takže případná oprava si mnohdy vyžaduje výraznější stavební zásah. Na samotných podlahových topeních trubkách není dobré zbytečně šetřit a raději pořídit kvalitní.

hromada trubek

U každého produktu je naspaná maximální teplota i tlak, který vydrží, přičemž nechybí ani podrobnější popis včetně materiálu a v jakém návinu se prodávají. Je totiž zapotřebí, aby potrubí mělo v místnostech dobré rozmístění a dostatečnou délku, protože příliš málo vody by znamenalo, že se až tolik tepla nebude pomocí vody přenášet od kotle do místnosti. Proto je návrh celého systému na místě nechat odborníkovi, který mu opravdu rozumí a Vy tak získáte vyladěný efektivní systém.